23.10.2024 uczniowie klasy 4a bis pod opieką Pani Katarzyny Netter-Cyrty i Pani Anny Sadowskiej obejrzeli w Teatrze Wybrzeże przedstawienie "Iwona, księżniczka Burgunda". Spektakl zaczął się o godzinie 11.00 w górnym foyer Dużej Sceny.
     Od samego początku byliśmy świadkami wielu niecodziennych zdarzeń podczas oglądania adaptacji teatralnej dramatu Witolda Gombrowicza, dlatego że - jak można przeczytać w opisie przedstawienia - "Tytułowa Iwona, choć uchodzi za nieatrakcyjną, na naszych oczach staje się narzeczoną księcia Filipa, który oświadcza się jej na przekór wszystkim. Coś, co miało być szczeniackim wybrykiem księcia, skutkuje jednak poważnymi konsekwencjami. Iwona zaczyna skupiać na sobie uwagę całego dworu i wprowadza w jego życie zamęt. W końcu staje się dla niego zagrożeniem i nikt już nie ma  wątpliwości, co należy z nią zrobić. W interpretacji Adama Orzechowskiego Iwona, tak jak widzowie, przychodzi do teatru. Patriarchalny i przemocowy świat dworu nie przyjmuje jej z miłością - przeciwnie, w wyrafinowany sposób chce się jej pozbyć. Dworska rzeczywistość wytwarza się między widzami a aktorami, a bycie w niej pozwala na zadanie sobie istotnych pytań: Na ile bierzemy odpowiedzialność za to, co się wokół nas wydarza? Co dzieje się w człowieku, którego ktoś postrzega w określony sposób? Wreszcie, czy wszyscy w określonych okolicznościach możemy popełnić zbrodnię i czy przypadkiem nie popełniamy jej codziennie, choć w sposób niekoniecznie krwawy i spektakularny? Czy jesteśmy częścią dworu, czy Iwoną, a może jednym i drugim?".

     Po obejrzeniu spektaklu uczniowie klasy 4a bis wzięli udział w warsztatach do spektaklu  "Jak mówić własnym głosem i jednocześnie nie stać się kozłem ofiarnym? Na ile da się zachować indywidualność w sytuacji narastającej niechęci pozostałych?"
     Po raz kolejny porozmawialiśmy o tym, że funkcjonowanie jednostki w grupie bywa trudne, że każdy z nas  jest inny, a jednak tworzymy wspólnotę. Spróbowaliśmy odpowiedzieć sobie także na pytanie, jak się w tej różnorodności odnaleźć i zachować własny głos.
    W trakcie warsztatu przeanalizowaliśmy też dynamikę procesu grupowego i sprawdziliśmy, na ile blisko nam do gombrowiczowskiego dworu. Na naszą prośbę warsztat poprowadziła  pedagożka teatru, Pani Weronika Łucyk, za co bardzo dziękujemy.