DZIEJE WIELKIEGO MARZENIA
O KAPITANIE ALEKSANDRZE FREDRZE
I JEGO WNUKU GENERALE BRONI STANISŁAWIE SZEPTYCKIM
12 listopada 2024 roku na zaproszenie Klubu Myśli Obywatelskiej im. Tadeusza Mazowieckiego uczniowie klas: 1a, 1b i 2a pod opieką Pani Danuty Gojżewskiej, Pani Ewy Mroczki-Nowickiej, Pani Katarzyny Netter-Cyrty i Pani Beaty Walickiej uczestniczyli w niecodziennej prelekcji w audytorium Europejskiego Centrum Solidarności. O kapitanie Aleksandrze Fredrze i jego wnuku generale broni Stanisławie Szeptyckim opowiadał ich potomek - Maciej Szeptycki (z wykształcenia inżynier telekomunikacji, absolwent Politechniki Warszawskiej), opiekun rodzinnego archiwum (w Łaszczowie, w jednym z majątków rodzinnych, prowadzi on prywatną instytucję kultury – Dom Komedii Aleksandra Fredry, gdzie w cyfrowym archiwum pisarza znajduje się ponad 30 tysięcy pamiątek po słynnym przodku).
Rozmowę z Maciejem Szeptyckim poprowadził prof. Janusz Rachoń. Dzięki niej o autorze „Zemsty” dowiedzieliśmy się, że Aleksander Fredro, przez wielu czytelników uważany za najwybitniejszego komediopisarza w historii literatury polskiej, uczestniczył w wyprawie Napoleona na Moskwę, służył w piątym pułku jazdy, przebył całą kampanię napoleońską jako oficer ordynansowy w sztabie cesarza, za co został odznaczony Złotym Krzyżem Virtuti Militari, a później Krzyżem Legii Honorowej. Usłyszeliśmy także, że córka Aleksandra Fredry, Zofia, malarka i pisarka, była żoną Jana Kantego Remigiana Szeptyckiego, ziemianina. Podczas wygłaszania prelekcji pojawiło się wiele treści patriotycznych związanych z odzyskaniem niepodległości przez Polskę i minioną 106 rocznicą tego najważniejszego dla nas wydarzenia. To właśnie Zofia wydała na świat siedmiu synów, w tym generała Stanisława Szeptyckiego, współtwórcę polskiej armii po 1918 roku, i arcybiskupa Andrzeja Szeptyckiego.
Miłym akcentem zakończył się nasz pobyt w ECS. Malwina i Gabriel, uczniowie klasy 1a, wygrali ogłoszony przez Pana Macieja Szeptyckiego konkurs wiedzy, który odnosił się do informacji usłyszanych podczas prelekcji. W nagrodę otrzymali po egzemplarzu książki Anny Czerwińskiej-Rydel „Fotel czasu. Opowieść o Aleksandrze Fredrze”.