W dniach 12- 17 czerwca 2022 r. gościliśmy w Gdańsku grupę uczniów wraz z nauczycielami ze szkoły IGS Delmenhorst.
Tym razem tematem naszego spotkania było poznawanie Gdańska w kontekście wielokulturowości.
Podobnie jak w Delmenhorst, pracowaliśmy w grupach międzynarodowych. W programie pobytu gości znalazło się zwiedzanie Starego Miasta, wizyta w Muzeum Solidarności i w Muzeum Bursztynu, spacer śladami Güntera Grassa, Góra Gradowa a także plaża w Sopocie. Zadaniem młodzieży było przygotowanie prezentacji w języku francuskim na temat wybranej postaci związanej z Gdańskiem oraz na temat wylosowanych miejsc. I tak, nie wszyscy wiedzieli, że Artur Schopenhauer urodził się w Gdańsku a Jan Haffner był Francuzem, lekarzem w armii napoleońskiej. Dowiedzieliśmy się również, że na ulicy Szerokiej do 1939 roku istniała synagoga.
Na każdym kroku przekonywaliśmy się, że historia Gdańska zawsze tworzyła się przy udziale przedstawicieli różnych narodów i wspólnot.
Czas pobytu gości w Gdańsku był stanowczo za krótki, żeby wyczerpać temat wielokulturowości Gdańska. Był to raczej tylko początek...
Mamy nadzieję na kolejne spotkania z młodzieżą z Delmenhorst!

Nasza wymiana jest współfinansowana przez Polsko - Niemiecką Współpracę Młodzieży.

Fotorelacja z wymiany znajduje się na Instagramie https://www.instagram.com/gdansk_delmenhorst_francais/