Podsumowania działań w ramach projektu Erasmus+ SEAL

• SEAL Ekologiczny projekt Erasmus+

W związku z projektem ekologicznym Erasmus+ „Searching Ecological Alternatives of Life” w dniach 24-29 kwietnia 2023 przyjmowaliśmy w naszej szkole gości z 5 krajów partnerskich tj. Turcji, Chorwacji, Rumunii, Bułgarii i Finlandii. Program wymiany był intensywny:

- przyjęcie w szkole, uroczyste powitanie prze panią Dyrektor Dorotę Suchacz, zwiedzanie szkoły,

warsztaty integracyjne,

- lekcje na temat zmian klimatycznych prowadzone przez nauczycieli z krajów partnerskich,

- spotkanie z panią Moniką Chabior Wiceprezydent Miasta Gdańska w Urzędzie Miasta,

- zwiedzanie Starego Miasta,

- edukacyjna wizyta w Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego na Helu, wykład pana Mikołaja Koss,

- wspólne zasadzenie drzewa na terenie szkoły,

- wizyta w Zakładzie Utylizacji w Szadółkach w celu zapoznania się z najnowocześniejszą sortownią w Europie,

- dzień projektowy w przestrzeni Solidarność Codziennie ECS, prezentacje uczniowskie nt. zmian klimatycznych i zanieczyszczenia powietrza, warsztaty uczniowskie: tworzenie logo firmy ekologicznej oraz sloganów reklamowych, zwiedzanie wystawy stałej w Europejskim Centrum Solidarności z panem Adamem Czubaszkiem.

Pobyt w Gdańsku i okolicach bardzo podobał się naszym partnerom.

• SEAL eTwinning projekt

W drugim semestrze roku szkolnego 2022/2023 odbył się internetowy projekt eTwinning będący częścią dwuletniego projektu ekologicznego Erasmus+ „Searching Ecological Alternatives of Life”.

Działania w projekcie:

- zaplanowanie kampanii ekologicznej w szkole,

- przygotowanie prezentacji z pomysłami ekologicznymi do kampanii ekologicznej,

- przygotowanie akcji „QR codes on the Walls” mającej na celu rozpropagowanie inicjatyw ekologicznych wokół nas,

- zorganizowanie obchodów Dnia Ziemi w formie pikniku ekologicznego wspólnie z naszym SU oraz XIX LO dnia 24 kwietnia 2023,

- spotkanie z ornitologiem Jackiem Karczewskim w XIX LO,

- debata oksfordzka na temat świadomości ekologicznej w XIX LO,

- sadzenie kwiatów,

- wymiana używanej odzieży,

- wspólne dzierganie kwiatków na Drzewko Szczęścia z materiałów z odzysku,

- praca zdalna w 5 międzynarodowych stacjach (1. Youth Campaign Handbook, 2. Video of the Project, 3. Poster of the Project, 4. Questionnaire of the Project, 5. Dissemination of the Project)

- międzynarodowe spotkania wirtualne na Zoom’ie.

Koordynator projektu: Ewa Marzjan-Jeleńska