Szanowni Państwo,

 

Ambasada Stanów Zjednoczonych oraz American Councils for International Education zapraszają uczniów szkół średnich do udziału w Programie FLEX, wymianie kulturowej w pełni finansowanej przez Departament Stanu USA. Aktualna rekrutacja umożliwia polskim uczniom naukę w amerykańskiej szkole średniej w roku szkolnym 2023/24. Aplikować mogą uczniowie pierwszych, drugich i trzecich klas liceum/technikum. Finaliści będą goszczeni przez amerykańskie rodziny, dzięki czemu lepiej poznają kulturę tego kraju. Udział w Programie jest całkowicie bezpłatny. 

 

Uczniowie, którzy wzięli udział w Programie podkreślają, że dzięki rocznemu pobytowi w USA stali się bardziej samodzielni, odpowiedzialni, zaradni oraz poznali swoje mocne i słabe strony. Dzięki obcowaniu z kulturą i językiem Stanów Zjednoczonych, doceniają różnorodność oraz wielokulturowość. Po powrocie uczniowie angażują się w działalność w swoich społecznościach lokalnych.

 

W Programie FLEX może wziąć udział uczeń pierwszej, drugiej lub trzeciej klasy liceum/technikum, który:

 • ma polskie obywatelstwo,
 • urodził się między 15.07.2005 a 15.07.2008 (osoby z niepełnosprawnością: 15.02.2005-15.07.2008)
 • zna język angielski w stopniu komunikatywnym,
 • spełnia wymogi dot. uzyskania wizy USA oraz nie spędził więcej niż 90 dni w ciągu ostatnich 5 lat w USA.
 •  

Program FLEX pokrywa następujące koszty:

 • Podróż z miejsca zamieszkania do USA (do rodziny goszczącej) oraz powrót z USA
 • Miesięczne stypendium na własne wydatki
 • Zakwaterowanie u rodziny goszczącej w USA na okres 1 roku
 • Program szkolny w amerykańskiej szkole średniej
 • Szkolenie przedwyjazdowe w Polsce
 • Ubezpieczenie medyczne (z wyłączeniem stwierdzonych chorób przewlekłych oraz opieki stomatologicznej).
 •  

Osoby zainteresowane powinny zarejestrować się oraz wypełnić formularz online do 13 października 2022 r.: http://ais.americancouncils.org/flex. Uczniowie mają 10 dni na wypełnienie formularza od momentu rejestracji.

 

Do I etapu rekrutacji rokrocznie przystępuję ok. 2500 chętnych, a ok. 40 z nich zostaje zaproszonych do wyjazdu do USA. W poprzednich latach nasi stypendyści mieszkali w różnych stanach: od Oregonu po Maine, od Arizony po Montanę. Chodzili do różnych szkół średnich, biorąc udział w zawodach sportowych, udzielając się w wolontariacie, a rok spędzony w USA był dla nich niezapomniany. Losy niektórych FLEXerów można poznać na stronie: https://poland.americancouncils.org/aktualnoci. Na naszym profilu FLEX Poland można śledzić ich losy. Nasi FLEXerzy są również obecni na Instagramie: FLEX Poland.

 

Więcej informacji:

 

 

 

 

Informacja dla uczniów z niepełnosprawnościami: https://www.discoverflex.org/applicants-with-disabilities 

 

Projekt jest administrowany przez American Councils for International Education. Ambasada USA nie jest jego organizatorem, wszelkie pytania prosimy kierować do American Councils: flex.pl@americancouncils.org. Informacji można również zasięgnąć telefonicznie pod numerami: 570 353 512, 533 353 597 oraz 530 097 051.

 

Będziemy wdzięczni za przekazanie powyższych informacji na temat programu Państwa uczniom i rodzicom, udostępnienie ich w innym miejscu widocznym dla uczniów oraz zamieszczenie tej informacji na stronie internetowej Państwa szkoły lub instytucji. Jeżeli istnieje również możliwość zorganizowania spotkania online w Państwa szkole, przedstawiciel American Councils z przyjemnością spotka się z uczniami i nauczycielami, aby móc przybliżyć im zasady uczestnictwa w Programie FLEX.

 

Zachęcamy młodzież do udziału w tym fantastycznym programie. W zeszłym roku naszymi finalistami byli między innymi uczniowie z Państwa szkoły. Będziemy zatem wdzięczni za przekazanie informacji o programie Państwa uczniom.