Dnia 16 listopada 2023 roku uczniowie klasy 2D pod dowództwem pani Izabeli Stopy, pani Katarzyny Mechlińskiej oraz pani Beaty Walickiej wyruszyli odkrywać tajemnice Bałtyku. Niestraszne nam były wiatr, deszcz i śnieg. Po zakwaterowaniu w hotelu HaloHel, udaliśmy się do fokarium, by poobserwować jego mieszkańców i obejrzeć ich trening medyczny. Następnie przyszła pora na zajęcia w centrum badawczym. Wysłuchaliśmy bardzo ciekawych i zróżnicowanych wykładów poświęconych Bałtykowi. Poruszone zostały tematy: fauny, flory i geologii Morza Bałtyckiego, jego zasolenia, eutrofizacji oraz zanieczyszczeń, w tym tych w postaci mikroplastiku. (Jeśli interesuje was ten temat lub chcecie dowiedzieć się, ile waszych kosmetyków zawiera mikroplastik, odwiedźcie stronę internetową: ekoagora.pl lub dokument Mikroplastik und andere Kunststoffe in Kosmetika. Pierwszy dzień zakończył integracyjny spacer i prezentacje uczniów poświęcone m.in. programowi Natura2000, rezerwatom przyrody, wydmom, gatunkom ssaków i ptaków morskich, historii Helu oraz kulturze kaszubskiej. Drugi dzień był w pełni poświęcony ssakom morskim. Po krótkim wykładzie przeszliśmy do eksperymentów i zajęć praktycznych. Na własnej skórze doświadczyliśmy, jak duży wpływ ma tkanka tłuszczowa w zimnej wodzie. Sprawdziliśmy, jak nasz puls zmienia się w warunkach beztlenowych. Całość zakończyliśmy, poznając morfologię i anatomię śledzia.   Niestety wszystko, co dobre, szybko się kończy. Po zajęciach podziękowaliśmy prowadzącym, zjedliśmy obiad i ruszyliśmy z powrotem do Gdańska.  Pamiętajcie, jeśli zobaczycie ranną fokę, niezwłocznie poinformujcie Błękitny Patrol WWF (tel.: 795 536 009) lub Stację Morską w Helu (tel.: 601 889 940). Foki to piękne i inteligentne stworzenia ale również niebezpieczne, dlatego nie podchodźcie na odległość mniejszą niż 20m.