W dniach 5-6 marca 2020 dwie uczennice klasy 2B, Julia Babinek i Paulina Mundra, razem z prof. Joanną Żółtowską, miały okazję uczestniczyć w organizowanym przez firmę Microsoft Hackathonie Girls in AI. Wydarzenie to miało miejsce w Centralnym Domu Technologii w Warszawie i zebrało 70 uczennic szkół ponadpodstawowych z całego kraju. Celem tej konferencji było otworzenie horyzontów młodych dziewcząt na nowe doświadczenia związane z technologią i sztuczną inteligencją, aby potencjalnie zachęcić je do rozważenia przyszłej kariery w branży IT, gdzie kobiety wciąż stanowią zdecydowaną mniejszość.

Uczestniczki Hackathonu były podzielone w sześcioosobowe grupy. Każda z grup miała za zadanie wymyślić rozwiązanie bliskiego im problemu, do którego rozwiązania możnaby zastosować sztuczną inteligencję. Następnie, miały zebrać dane potrzebne do stworzenia takiej aplikacji, napisać jej prototyp oraz opracować biznesplan. Wszystko odbywało się pod opieką doświadczonych mentorów z zakresu technologii, biznesu czy design thinkingu, ale wszystkie projekty były od początku do końca wymyślone i stworzone przed uczestniczki.

Pod koniec drugiego dnia pracy każda z grup miała zaprezentować swój projekt. Było to nie lada wyzwanie - prezentacje odbywały się przed panelem jurorów, w języku angielskim, i nie mogły być dłuższe niż cztery minuty. Projekty prezentowane przez wszystkie grupy były niezwykle ciekawe i pomysłowe. Nasze uczennice również poradziły sobie świetnie - jedna z naszych dziewczyn wraz ze swoją grupą zajęły drugie miejsce!

Nasze uczennice wyjechały z Warszawy usatysfakcjonowane i pełne pomysłów. Nabyły wiele nowych umiejętności i znacząco poszerzyły swoje horyzonty. Najważniejsze jednak było dla nich to, że dobrze się bawiły pracując, ucząc się i nawiązując znajomości z rówieśniczkami z całej Polski.

Zachęcamy do obejrzenia krótkiej relacji z tego wydarzenia FILM