W czwartek 16. marca klasy 2E i 3F uczestniczyły w wydarzeniu na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego „Spędź z nami Dzień liczby Pi i Dzień domeny”. Był to cykl imprez zorganizowanych w ramach 5 edycji akcji „Nauka? Taką - to ja lubię!”.

Uczniowie brali udział w różnych wykładach popularnonaukowych, takich jak

„Jak działa Internet?” , który poprowadził Dr Jakub Neumann, prof. UG

Na wykładzie usłyszeliśmy o rozwiązaniach dzięki którym możemy na co dzień korzystać z Internetu i jego wielu usług: przeglądać strony i robić zakupy, oglądać filmy, obsługiwać pocztę elektroniczną. Prezentacja była także związana z obchodzonym 15 marca Dniem Domeny, bowiem w tym dniu w 1985 r. została zarejestrowana pierwsza komercyjna domena.

„Zanim wymyślono dowody” , na którym dr hab. Antoni Augustynowicz, prof. UG

opowiedział nam jak wyglądała matematyka i jakie miała osiągnięcia zanim "wprowadzono" do niej konieczność dowodów

„Tajemnice liczby π” poprowadzonym przez dr Ewę Kozłowską-Walania

Podczas wykładu dowiedzieliśmy się, jak konstruować użyteczne przybliżenia liczby π oraz jaki był starożytny problem kwadratury koła. Usłyszeliśmy również jak znaleźć w rozwinięciu dziesiętnym liczby π naszą datę urodzenia.

Wzięliśmy również udział w warsztatach Jak wyznaczyć liczbę π? prowadzonych przez studentów pod opieką dr Elżbiety Mrożek

Podczas warsztatów zmierzyliśmy się z różnymi metodami wyznaczania liczby π. Poznaliśmy sposób przybliżania pola koła kwadratami, jak również magiczną metodę poszukiwania π przy użyciu porozrzucanych patyków. Oczywiście mogliśmy jeszcze podziwiać wystawy i uczyć się z nich wiele ciekawych historii lub np. na stoisku "Pi kredką malowane" dowiedzieć się ile w nas jest z liczby pi

Ludolfina królowała tego dnia na UG, a my bawiliśmy się świetnie.