Drodzy Wychowankowie II LO,

4 sierpnia 2021 odeszła moja Mama Teresa Perko, wieloletnia nauczycielka II LO. Chciałabym zebrać i opublikować wspomnienia o Niej....Mam na myśli niewielki artykuł do "Wyborczej”. Wspomnieć działalność społeczną Mamy. Wiem, że opiekowała się grobami żołnierzy poległych na Westerplatte na Zaspie. W czasie godzin wychowawczych, a także poza lekcjami - zabierała uczniów na akcje grabienia liści i czyszczenia grobów. Organizowała zbiórki odzieży i artykułów szkolnych dla rodzin podopiecznych. Organizowała również wspaniałe Akademie...jak ta z okazji 200 Rocznicy Komisji Edukacji Narodowej (pierwszego ministerstwa oświaty w Europie). Na scenie wielki napis..."Takie będą Rzeczypospolite, jakie młodzieży chowanie". Zaprosiła na scenę dwóch "księży" - Wojtka Pachockiego i ....? Grali Hugona Kołłątaja i .... Sławek Chomski grał Króla Poniatowskiego (pięknie się prezentował).

Jednym z punktów programu w klasach maturalnych, była literatura antywojenna. Odtwarzała wtedy na lekcjach "Dziwny ten świat" Niemena, jako ilustrację muzyczną do przerabianych tekstów. Trzeba sobie wyobrazić krzyk Niemena w zacnych murach dwójki.

Obchody 25-lecia zorganizowane przez Mamę w 1970 roku, były też wielkim wydarzeniem w życiu szkoły. Wydana została nawet Jednodniówka - gazeta specjalna z wywiadami, wspomnieniami nauczycieli. Pamiętam, jaka była "zalatana”, żeby to wszystko zorganizować. Robiła to z wielką pasją. Na pewno było wiele więcej wydarzeń wartych wspomnienia, nie tylko ze względu na moją Mamę, ale również dla nas samych - wychowanków 2 LO.

Stąd moja prośba o przesyłanie na mój adres informacji i wspomnień na temat Mamy.

Serdeczne pozdrowienia.

Gosia Perko (Heimowska)